Benický dostavník

bd

Zasílání SMS zpráv

Registrace k odběru SMS zpráv

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

GEOPORTÁL

Geoportál

Datum a čas

Dnes je neděle, 17. 12. 2017, 16:58:54

Aktuální počasí

Počasí dnes:

17. 12. 2017

zatazenosesnez

Bude oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo sněžení. Denní teploty 0 až 4°C. Noční teploty -1 až -5°C.

Přehrát/Zastavit Další

Mobilní verze

mobilní verze www

Navigace

Obsah

Déjà vu s Janem Burianem

Typ: ostatní
Déjà vu s Janem Burianem 1Důstojnou tečku za letošními Benickými hudebními podvečery udělal písničkář Jan Burian, který o sobě v žertu tvrdí, že je věřící ateista a že se cítí být mluvčím své generace. Na začátku koncertu publiku sdělil, že momentální situace je sice vážná, ale jeho cílem je, abychom z koncertu odcházeli v lepší náladě, než v jaké jsme přišli. Toto předsevzetí poctivě naplnil.

Jan Burian (1952) je autorem písní, pianistou, zpěvákem, spisovatelem, televizním moderátorem a průvodcem cestovní kanceláře. Počet alb, která vydal, se dnes směle šplhá ke dvacítce, k nejznámějším patří Hodina duchů, Černý z nebe, Unavený válečník, Zrcadlo, Dívčí válka, Muži jsou křehcí, 12 druhů samoty nebo Jak zestárnout. Na svůj koncert v Benicích, který se konal tradičně poslední listopadovou neděli, přivezl svoji novinku –  dvojalbum Jihotaje, které právě vydal spolu se skupinou Bizzare Band.

Uvědomila jsem si, že poprvé jsem Jana Buriana viděla zhruba před čtyřiceti lety. Bylo to za hluboké totality, kdy s Jiřím Dědečkem zajížděli zvedat lidem morálku i do těch nejzapomenutějších koutů naší země, jako byl západočeský Loket. Pocit z jeho nedělního benického vystoupení byl ale paradoxně velmi podobný. Stejně jako tehdy zase trefně, vtipně a odvážně glosoval věci, které všichni cítíme nebo víme, ale nechceme je nebo neumíme pojmenovat. V tom smyslu působila směs písní doprovázených aktuálním komentářem velmi očistně. Během večera Jan Burian citoval ze svých fejetonů a zpíval své starší i novější písně –  Kanárek, Turniketem do ráje, Staré dopisy, Muži jsou křehcí, Na dovolené nebo Dcera se stěhuje z domu. O přestávce se vmísil do davu a mluvil s publikem, jako by byl jedním z nás. Z atmosféry, která v Boogie House Restaurantu během večera zavládla, je jasné, že u nás v Benicích nebyl písničkář naposledy.

 


Vytvořeno: 4. 12. 2017
Poslední aktualizace: 4. 12. 2017 10:06
Autor: Hana Karasová
A picture